2 października 2021

Park handlowy w Rosiorii de Vede otwarty. Otwarcie kolejnego parku handlowego jeszcze w tym roku

Pierwszy uruchomiony przez Scallier w Rumunii park handlowy to obiekt o powierzchni 6 200 mkw. (GLA), w którym swoje sklepy mają uznane rumuńskie i międzynarodowe marki. Wśród najemców znajdują się między innymi: sklep sportowy Martes, Sinsay, KiK, Jysk, Pepco czy Flanco, a także restauracje Vibe i City Doner. Park handlowy w Rosiori jest w 100% wynajęty. Aktualnie w Rumunii trwa budowa dwóch kolejnych obiektów. Jeden z nich, park handlowy w Focsani o powierzchni 5 000 mkw. (GLA), zostanie otwarty w połowie listopada bieżącego roku. W przypadku tego projektu blisko 90% powierzchni znalazło już swoich najemców. 

Parki handlowe w Rumunii niezmiennie cieszą się dużym powodzeniem ze strony lokalnych oraz międzynarodowych najemców. Wiąże się to między innymi ze wzrostem siły nabywczej rumuńskich obywateli, a także z niedoborem nowoczesnych powierzchni handlowych w małych i średnich rumuńskich miastach. Wypełniamy tę lukę realizując nasze obiekty w lokalizacjach, w których z jednej strony brakuje na przykład oferty uznanych marek modowych, a z drugiej w bezpośrednim sąsiedztwie naszych nieruchomości są obecni duzi operatorzy, którzy oferują bogaty asortyment spożywczy. W ten sposób tworzymy tradycyjnie handlowe lokalizacje. Dostępna w nich oferta wzajemnie się uzupełnia i w pełni pokrywa zapotrzebowania lokalnych społeczności, a zważywszy na efekt pierwszeństwa na danych lokalnych rynkach budujemy znaczące przewagi konkurencyjne” – mówi Wojciech Jurga, Partner Zarządzający firmy Scallier odpowiadający za rozwój firmy w Rumunii. “Jednym słowem: obiekty handlowe, które przygotowujemy, działać będą z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych w ich powstanie stron: dla najemców, klientów, instytucji finansowych oraz dla naszych inwestorów, którym jesteśmy wdzięczni za powierzenie nam swoich środków i umożliwienie realizacji nieruchomości na rozwijającym się rumuńskim rynku” – podkreśla Wojciech Jurga.

Rynek rumuński jest obecnie mocno spolaryzowany. Większość nowoczesnych powierzchni handlowych funkcjonuje w stolicy i kilku innych największych miastach. Mieszkańcy mniejszych miejscowości chcąc skorzystać z oferty na przykład uznanych marek modowych muszą wybierać się w trwające nierzadko kilka godziny podróże. To oznacza nie tylko stratę czasu i pieniędzy, ale także dezorganizację dnia. Zauważyły to sieci handlowe, które      zwracają się do nas poszukując powierzchni w poza centralnych rumuńskich lokalizacjach. Park handlowy w Rosiorii de Vede jest tego najlepszym przykładem. Wynajęliśmy dostępne powierzchnie na kilka miesięcy przed oddaniem obiektu do użytku. Trend ten potwierdzają kolejne nasze realizacje, w których już wynajęliśmy powierzchnie lub prowadzimy zaawansowane negocjacje w ich sprawie. Następne otwarcie planujemy już w listopadzie, w Focsani i przewidujemy, że w dniu oddania obiektu do użytku poziom wynajmu tego parku handlowego również wyniesie 100% – zaznacza Adrian Aleman, Development Director w rumuńskim oddziale firmy Scallier.

„Abstrahując od korzystnych warunków rynkowych, jakie oferuje Rumunia, parki handlowe to aktywa, które są odporne na rynkowe zawirowania. Są to nieruchomości elastyczne, a to oznacza, że łatwo przystosować je do zmieniających się oczekiwań lokalnych społeczności. Dla przykładu zasadniczą różnicą pomiędzy parkami handlowymi w Polsce, a tymi w Rumunii jest bogata oferta gastronomiczna. Klienci w Rumunii oczekują od miejsca handlowego nie tylko zróżnicowanego asortymentu towarów i usług, ale także oferty gastronomicznej i rekreacyjnej i stąd w naszych parkach silna reprezentacja sektora restauracyjnego, a także przestrzenie przewidziane dla rodzin z dziećmi w tym place zabaw” – podkreśla Wojciech Jurga. „W najbliższych miesiącach otwieramy dwa kolejne parki, a wkrótce rusza budowa następnych obiektów” – podsumowuje.

Park handlowy w Rosiorii de Vede jest certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM, co podkreśla jakość realizowanych przez Scallier w duchu zrównoważonego rozwoju obiektów handlowych. Za certyfikację nieruchomości odpowiada międzynarodowa firma Gleeds.

Rosiorii de Vede
O SCALLIERZESPÓŁPORTFOLIO NIERUCHOMOŚCIGRUNTYAKTUALNOŚCIKONTAKT
Polityka prywatnościCOOKIES
© 2022 Scallier · Wszystkie prawa zastrzeżone