Strategiczna współpraca pomiędzy Scallier a PKB Inwest Budowa nawiązana została w celu realizacji przedsięwzięć deweloperskich – budowy parków handlowych w mniejszych polskich miastach. Firmy wspólnie zrealizowały już projekt w Pleszewie (3 500 mkw. GLA), kolejne projekty są w przygotowaniu, m.in. w Pyrzycach, Pruszkowie oraz Wrocławiu. Scallier w ramach współpracy z PKB Inwest Budowa odpowiada za pozyskanie lokalizacji, przygotowanie koncepcji komercjalizacji, wynajem powierzchni oraz docelowo sprzedaż gotowych i w pełni skomercjalizowanych nieruchomości.
„Parki handlowe, za przygotowanie których odpowiadamy, zlokalizowane są w mniejszych ośrodkach miejskich, których mieszkańcy nie mieli do tej pory dostępu do nowoczesnych powierzchni handlowych lub dostęp ten był mocno ograniczony. Handlowy potencjał drzemiący w małych, polskich miastach jest ciągle w dużej mierze nieodkryty, a kluczem do jego wydobycia jest właściwe rozpoznanie potencjału lokalizacji w tym siły nabywczej konsumentów zamieszkujących obszar oddziaływania danego obiektu handlowego i ich zwyczajów zakupowych” – mówi Bartosz Nowak, Partner Zarządzający w Scallier odpowiedzialny za rozwój firmy na polskim rynku. „W związku z bieżącymi uwarunkowaniami rynkowymi przygotowanie konkurencyjnego projektu inwestycyjnego, który z jednej strony będzie atrakcyjny dla mieszkańców dostarczając im wartości dodanej, a z drugiej będzie spełniał oczekiwania najemców wymaga ekspertyzy zarówno w obszarze lokalizowania obiektów, jak również komercjalizacji, a także budowy stąd nasza współpraca z firmą PKB Inwest Budowa, która wnosi odpowiednie doświadczenie budowlane gwarantujące jakość i realizację nieruchomości w odpowiednim czasie” – podkreśla Bartosz Nowak.
Parki handlowe to koncepty lokalne zaspokajające potrzeby okolicznych mieszkańców, które również zmieniają się w czasie stąd wysoka elastyczność takich obiektów umożliwiająca dopasowanie ich do zmieniających się uwarunkowań, a także wyjątkowy mix najemców składający się z międzynarodowych, sieciowych marek oraz lokalnych przedsiębiorców. W parkach handlowych przygotowanych przez Scallier powierzchnie wynajęły między innymi firmy takie, jak: Rossmann, Pepco, KiK, TEDi, RTV Euro AGD, Martes Sport, Hebe, CCC, KAES, Biedronka, Dealz czy Media Expert.
„Kluczem do sukcesu parków handlowych obok rozbudowanej oferty handlowo-usługowej jest także odpowiednia architektura i infrastruktura komunikacyjna wpływająca na wygodę i czas dokonywania zakupów. Parki handlowe mają dostarczać rozbudowaną ofertę i umożliwiać konsumentom wygodne zakupy w pobliżu miejsca zamieszkania. Dzięki temu, że są to koncepty lokalne stanowią również doskonały element łańcucha dostaw towarów dla tych z sieci handlowych, które prowadzą sprzedaż przez Internet” – podkreśla Bartosz Nowak. „Nie jest jednak tak, że każde mniejsze miasto wygeneruje ruch uzasadniający budowę obiektu handlowego. Kluczowe są również części składowe procesu przygotowania takiego obiektu i właściwy biznesplan, a więc cena zakupu działki, istniejąca infrastruktura komunikacyjna, analiza konkurencji i chłonności rynku. Są to podstawowe elementy. Uważam jednak, że rynek parków handlowych i wolno stojących handlowych pawilonów będzie dalej notował dynamiczne wzrosty w odróżnieniu od większych formatów handlowych, którymi rynki dużych miast są już nasycone i które generują znaczne koszty związane z ich utrzymaniem. Także ten aspekt pozwala wysnuć wniosek, że w dużej ilości kategorii produktowych to parki handlowe są i pozostaną pierwszym wyborem konsumentów” – podsumowuje Bartosz Nowak.