Polska firma Scallier, która rozwija sieć parków handlowych w Rumunii pod marką Funshop Park, zdecydowała o wyborze BREEAM, jako systemu certyfikacji dla nowo powstających obiektów. Za proces certyfikacji oraz usługi z zakresu project management i cost management odpowiedzialna jest firma Gleeds, jedna z największych na świecie firm działających na rynku doradztwa budowlanego. Scallier do 2022 roku planuje oddać do użytku 6 obiektów pod marką Funshop Park, które łącznie zaoferują 40 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej (GLA). W przygotowaniu są kolejne projekty.

Funshop Park wprowadzi nową jakość w handlu na rynki rumuńskich średnich i mniejszych miast. Mieszkańcy tych ośrodków często nie mają dostępu do nowoczesnych powierzchni handlowych lub dostęp ten jest mocno ograniczony. Parki Funshop Park wypełnią tę lukę dostarczając mieszkańcom sprofilowane pod ich potrzeby obiekty z atrakcyjną ofertą handlową i gastronomiczną – mówi Wojciech Jurga, Partner w Scallier, który jest odpowiedzialny za rozwój firmy na rumuńskim rynku. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z najemcami. Są wśród nich polskie sieci handlowe chcące rozwijać się na atrakcyjnym rumuńskim rynku, który cechuje dynamicznie rosnąca siła nabywcza konsumentów. Rynek rumuński jest jednocześnie rynkiem bardzo spolaryzowanym: większość z nowoczesnych powierzchni handlowych funkcjonujących w tym kraju zlokalizowanych jest w Bukareszcie (przyp. red. ponad 31% z 3,96 miliona mkw.[1]). Jednym z naszych podstawowych założeń było przygotowanie nieruchomości w możliwie największym stopniu zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju dostarczających wymiernych korzyści najemcom i lokalnym społecznościom – podkreśla Wojciech Jurga.

Dotychczas na terenie Rumunii jedynie 8 budynków z sektora handlowo-usługowego uzyskało certyfikat BREEAM. Firma Scallier więc w znaczącym stopniu przyczyni się do poszerzenia tej puli i rozwoju tego korzystnego trendu. W ogólnym rozrachunku w Rumunii jest ponad 250 zielonych budynków, przy czym blisko połowa z nich została certyfikowana w ostatnich 3 latach, a najwięcej w 2019 roku (Green Build 2020). Obecnie około 75% certyfikowanych budynków mieści się w Bukareszcie. Statystyki te pokazują olbrzymi potencjał dla rozwoju zielonego budownictwa w pozostałych regionach Rumunii – poza stolicą. Za wyborem certyfikacji BREEAM przemawia możliwość wykorzystania nie tylko europejskich, ale i lokalnych standardów oraz różnorodność rozwiązań przyczyniających się do zagospodarowania terenu z poszanowaniem środowiska. Wykorzystując kryteria BREEAM w tym właściwe rozwiązania projektowe, zyskujemy udogodnienia dla użytkowników z wszystkich grup wiekowych, m.in. wyposażając tereny zewnętrzne w place zabaw – mówi Justyna Chmielewska, Head of Sustainability w Gleeds Polska.

W zielonym budownictwie aspekty środowiskowe nierozłącznie generują walory ekonomiczne, przekładając rozwiązania projektowe na wymierne korzyści finansowe w kosztach eksploatacyjnych, powodując tym samym wzrost wartości nieruchomości oraz zwiększone wskaźniki obłożenia powierzchni najmu. Równie ważne dla zrównoważonego budownictwa są czynniki społeczne, które w znacznym stopniu są kryterium zielonych certyfikatów. Promowane są budynki położone w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach, do których można dostać się rowerem czy komunikacją publiczną. Istotnym elementem jest także efektywna wentylacja wnętrza obiektów i dobry dostęp do światła dziennego, co wpływa na komfort i aktywność użytkowników budynku – podkreśla Justyna Chmielewska.

Firma Gleeds posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie certyfikacji LEED oraz BREEAM powierzchni komercyjnych ( m.in.. budynków biurowych i magazynowych), jak również obiektów użyteczności publicznej. W zielonym portfolio budynków certyfikowanych przez zespół Gleeds Polska znajduje się wybudowana w 2017 roku Akademia High School w Warszawie – pierwsza szkoła w Polsce, która uzyskała w systemie LEED 2009 certyfikat na najwyższym możliwym poziomie Platinium.

Zaangażowanie Gleeds przez Scallier obejmuje m.in. usługi Project Management i Cost Management, za które odpowiedzialny jest lokalny zespół Gleeds Rumunia oraz certyfikację BREEAM, którą prowadzi zespół specjalistów z Gleeds Polska.

Nie mam wątpliwości, że zaangażowanie tak doświadczonej firmy, jaką jest Gleeds, zaprocentuje przygotowaniem wysokiej jakości budynków, które cechować będzie nie tylko wyjątkowa wartość dla najemców i klientów Funshop Parks, ale także dla lokalnych społeczności rumuńskich średnich i mniejszych miast – podsumowuje Wojciech Jurga.

***

Firma Gleeds to jedna z największych na świecie firm niezależnych konsultantów budowlanych z ponad 130-letnim doświadczeniem w branży.

Pomagamy naszym Klientom w Polsce od 1988 roku i jesteśmy jedną z pierwszych firm w kraju uprawnionych do posługiwania się prestiżowym tytułem ’Regulated by RICS’.

W marcu 2020 r. Gleeds, jako jedna ze 973 firm z całego świata, przystąpiła do inicjatywy Science Based Targets (SBTi) w ramach długoterminowego zobowiązania do ograniczenia wpływu naszej działalności na zmiany klimatyczne. SBTi to partnerstwo między Carbon Disclosure Project (CDP), ONZ Global Compact, World Resources Institute (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF), które pomaga określić firmom, o ile muszą zmniejszyć emisje, aby zapobiec skutkom zmian klimatycznych. Globalnym celem inicjatywy SBTi są działania wspomagające realizację celów porozumienia paryskiego – ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 ° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej zgodnie z osiągnięciem zerowej emisji netto przed 2050 r.

www.gleeds.com

Firma Scallier prowadzi działalność w zakresie zarządzania inwestycjami w branży nieruchomości komercyjnych, a także zarządza takimi aktywami skupiając się na maksymalizacji wartości nieruchomości w czasie. Firma powstała w 2011 roku specjalizuje się w sektorze parków handlowych, regionalnych galerii, pasaży oraz wolnostojących obiektów handlowych. Swoją ofertę dedykuje zarówno inwestorom prywatnym, jak i instytucjonalnym.

[1] Raport Bucharest Retail Market and Retail Regional Cities, Cushman & Wakefield Echinox