Ponad 640 mkw. zajmie sklep sieci handlowej KiK, który zostanie otwarty w parku handlowym Funshop Park w Focsani. Nowy park handlowy jest częścią sieci parków handlowych, rozwijanych przez polską firmę Scallier w małych i średnich rumuńskich miastach. W ramach nowej sieci do 2022 powstanie 6 parków handlowych o łącznej powierzchni około 40 000 mkw. powierzchni. Firma jest w trakcie zaawansowanych rozmów w sprawie zabezpieczenia kolejnych lokalizacji pod budowę parków handlowych. Finalizuje również rozmowy w sprawie najmu powierzchni z kolejnymi najemcami. Do końca 2021 roku do użytku zostaną oddane trzy obiekty pod marką Funshop Park w Rosiorii de Vede (6 300 mkw. GLA), Focsani (5 000 mkw. GLA) i Mosnita koło Timisoara (10 600 mkw.), w których większość powierzchni została już wynajęta.

Podpisanie umowy z uznaną siecią handlową KiK, która jest jedną z największych niemieckich sieci to dla nas poświadczenie wysokiej jakości produktu i słuszności przyjętych biznesowych założeń związanych z naszym rozwojem na rumuńskim rynku. Parki handlowe powstające pod marką Funshop Park będą w możliwie największym stopniu dopasowane do wymagań lokalnych społeczności pod kątem oferty handlowej, usługowej i gastronomicznej. Również jakość powierzchni ma dla nas kluczowe znaczenie i aby poświadczyć spełnienie wysokich standardów wszystkie parki powstające w ramach sieci Funshop Park będą certyfikowane w ekologicznym systemie certyfikacji BREEAM – mówi Wojciech Jurga, Partner Zarządzający w Scallier, który odpowiada za rozwój firmy na rumuńskim rynku.

Rumunia jest rynkiem z dużym potencjałem wynikającym z rosnącej siły nabywczej obywateli i braku nowoczesnego handlu poza centralnymi ośrodkami miejskimi. Ponad 31% wszystkich nowoczesnych powierzchni handlowych istniejących w Rumunii (przyp. red. 3,96 mln mkw.) mieści się w Bukareszcie[1]. Mieszkańcy mniejszych ośrodków miejskich oczekują natomiast nowoczesnej oferty również w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Funshop Parki wypełnią tę lukę dostarczając na rynek unikalną ofertę obejmującą również gastronomię, co odróżnia parki handlowe rozwijane w Polsce od tych rumuńskich – nadmienia Wojciech Jurga.

Parki handlowe są także w dużej części aktywami odpornymi na rynkowe zawirowania będąc komplementarnymi wobec e-handlu. Te małe handlowe formaty dopasowane są w możliwie największym stopniu do charakterystyki mniejszych ośrodków miejskich.

[1] Raport Bucharest Retail Market and Retail Regional Cities, Cushman & Wakefield Echinox