W drugim kwartale 2021 roku w Focsani, liczącym 100 tysięcy mieszkańców mieście zlokalizowanym około 190 kilometrów od Bukaresztu, polska firma Scallier rozpoczęła budowę parku handlowego Funshop Park. To obiekt o powierzchni 5000 mkw. (GLA), którego poziom wynajęcia osiągnął już 70%. To drugi, po parku handlowym w Rosiorii de Vede, Funshop Park, którego budowa weszła w zasadniczy etap realizacji. Oddanie do użytku parku handlowego w Rosiori przewidziane jest na wrzesień bieżącego roku. Funshop Park w Focsani zostanie oddany do użytku w listopadzie 2021 roku. Scallier przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji parków handlowych w kolejnych rumuńskich miastach.

„Parki handlowe to rodzaj aktywów, który przeżywa obecnie swój renesans. Wszystkie cechy tych obiektów, które wcześniej sprawiały, że najwięksi inwestorzy traktowali je z mniejszą uwagą, pozwoliły obecnie nie tylko poprawić ich rynkową pozycję, ale także sprawiły, że są jedyną, dynamicznie rozwijającą się klasą aktywów handlowych” – mówi Wojciech Jurga, Partner Zarządzający w firmie Scallier, który odpowiada za rozwój sieci Funshop Park w Rumunii. „Lokalność parków handlowych, ich oferta dopasowana do wymagań klientów, specyficzna architektura, niższa cena najmu powierzchni niż w dużych galeriach gwarantująca możliwość budowy zróżnicowanego zestawu najemców uwzględniając także lokalnych przedsiębiorców oraz niższe koszty utrzymania to tylko wybrane argumenty stanowiące o sile tych nieruchomości. Parki handlowe gwarantują także elastyczność: z łatwością można dopasować je do zmieniających się preferencji klientów i innych rynkowych uwarunkowań. W rezultacie nie możemy narzekać na brak najemców. Nasze parki powstają w bliskim sąsiedztwie nieruchomości dużych sieci spożywczych, co sprawia, że nawzajem uzupełniamy swoją ofertę gwarantując niezbędną odwiedzalność” – podsumowuje Wojciech Jurga.

„Rynek powierzchni handlowych w Rumunii jest niezwykle spolaryzowany. Zdecydowana większość nowoczesnych powierzchni powstaje w Bukareszcie i kilku innych dużych miastach pozostawiając średnie i mniejsze ośrodki miejskie niemal zupełnie pozbawione nowoczesnej oferty handlowej. To stwarza dla nas duże możliwości dostarczania na te rynki formatów handlowych dopasowanych do ich chłonności. Naszą przewagą jest jednocześnie doskonała znajomość tych lokalnych rynków” – mówi Adrian Aleman, Development Director w Scallier, który zanim dołączył do firmy przez kilkanaście lat odpowiadał za rozwój sieci sklepów dużego operatora spożywczego w Rumunii.

W parku handlowym Funshop Park w Focsani swoje sklepy otworzą między innymi międzynarodowe, uznane sieci, ale także przedsiębiorcy, którzy wywodzą się z rumuńskich mniejszych miejscowości. W Focsani swoje punkty otworzą: Sinsay, KiK, oraz Pepco, Animax, Xpress, a także restauracje Dabo Doner, Hello Donuts i Bun de Tot, a także lokale Superbet i Las Vegas Casino. Bogata oferta gastronomiczna i rekreacyjna odróżnia rumuńskie parki handlowe od tych działających w Polsce. Rumuńscy konsumenci oczekują restauracji i innych punktów gastronomicznych, które towarzyszą tradycyjnemu handlowi. W Polsce gastronomia w parkach handlowych zaczyna się dopiero pojawiać. Niemniej obserwujemy, że jest to kierunek, w którym zmierzać także będzie polski sektor handlowy wraz z obserwowanym wzrostem znaczenia parków handlowych dla lokalnych społeczności – zauważa Wojciech Jurga.

Więcej informacji na temat parków handlowych Funshop Park: https://funshoppark.ro/