Nowy park handlowy w Pszczynie, który dla klientów zostanie otwarty wiosną 2022 roku, dostarczy na lokalny rynek 6 725 mkw. powierzchni handlowo – usługowej. Wśród najemców, którzy otworzą swoje punkty w nowym obiekcie będą: KiK, Martes Sport, KAES, Hebe, CCC, Biedronka, TEDi, Pepco, Dealz, Media Expert i KFC. Obiekt w Pszczynie to kompaktowy projekt, którego charakterystyka jest w możliwie największym stopniu dopasowana do oczekiwań lokalnych mieszkańców, a jednocześnie wpisuje się w potrzeby i strategie rozwoju zarówno krajowych, jak i międzynarodowych sieci handlowych polegających na otwieraniu sklepów możliwie blisko miejsc zamieszkania konsumentów. Deweloperem projektu jest PKB Inwest Budowa, a generalnym wykonawcą firma Strabag. Scallier odpowiada za komercjalizację obiektu.
„Wygoda i bogata oferta to jedne z podstawowych czynników warunkujących sukces parków handlowych. Są to niewielkie projekty o otwartej architekturze, które powstają w dobrze skomunikowanych lokalizacjach z myślą o możliwie szybkich zakupach stąd też często towarzyszy im rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej ułatwiającej korzystanie z obiektu. Obejmuje to najczęściej rozbudowę układu drogowego oraz tworzenie miejsc parkingowych, miejsc dla rowerów czy też ostatnio miejsc do ładowania samochodów elektrycznych” – mówi Bartosz Nowak, Partner Zarządzający w firmie Scallier. „Parki handlowe powstają w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach dużych miast, często w lokalizacjach pozbawionych oferty nowoczesnych powierzchni handlowych umożliwiając sieciom handlowym poszerzenie zasięgów. Lokalność parków handlowych wpływa także na wygodę zakupów w Internecie. Klienci kupując towary na przykład w internetowych sklepach oferujących produkty elektroniczne mogą swoje zamówienie odebrać w swoim lokalnym parku handlowym korzystając przy tym z możliwości dokonania szybkich, codziennych zakupów. To format idealnie wpisujący się w krajobraz handlowy mniejszych i średnich miast. Jego popularność z pewnością będzie dalej rosła. Już teraz ilość nowych powierzchni handlowych powstających w parkach przewyższa ilość metrów kwadratowych realizowanych w formule tradycyjnych centrów handlowych”– podkreśla Bartosz Nowak.
„Zmiana w strukturze podaży nowych powierzchni handlowych w dużej mierze wynika z zauważalnych zmian preferencji konsumentów. Pandemia przyspieszyła widoczne już wcześniej trendy: rosnące zainteresowanie klientów lokalnymi placówkami handlowymi” – dodaje Bartosz Nowak. Według badania EY Future Consumer Index przeprowadzonego w pierwszych miesiącach 2021 roku znacząco rok do roku wzrósł odsetek konsumentów, którzy w parkach handlowych chcą kupować świeżą żywność (56% badanych osób wobec 20% w poprzedniej edycji badania), żywność pakowaną (51% osób wobec 24% rok wcześniej) czy kosmetyki (27,5% wobec 21%). Według autorów badania w przypadku centrów handlowych odsetek ten wynosił odpowiednio: 4%, 6% i 19,5%. Podkreślają oni, że zakupy w parkach handlowych w ostatnim badaniu zyskały we wszystkich badanych kategoriach.
„Park handlowy w Pszczynie jest bardzo dobrym przykładem modelowego aktywa z tego sektora. Oferuje wygodne zakupy w sklepach uznanych marek. Dodatkowo, jego ofertę uzupełnia popularny najemca z sektora gastronomicznego: KFC, co podkreśla rosnące znaczenie parków na mapach mniejszych ośrodków miejskich, które obok dokonania wygodnych zakupów umożliwiają także spędzenie wolnego czasu. Tym samym w jeszcze większym stopniu rośnie ich znaczenie dla lokalnych społeczności” – podsumowuje Bartosz Nowak.