Młodsze pokolenia rzucają wyzwania centrom handlowym

Wraz z dojrzewaniem i rosnącą siłą nabywczą kolejnych pokoleń, które dorastały w rozwijającej się rzeczywistości cyfrowej zmieniają się warunki rynkowe: wielkopowierzchniowy handel oddaje pole rozwijającym się mniejszym formatom oraz e-commerce. Nowe pokolenia oczekują zmian. Potrzebują modelu, w którym zakupy mogą...

Mniejsze formaty, większe znaczenie. Jak zmienia się handel w Polsce i Europie?

Ewolucja oczekiwań konsumentów

Wraz z dojrzewaniem pokoleń wychowanych w cyfrowej rzeczywistości i wzrostem ich siły nabywczej, zmieniają się modele zakupowe. Nowe pokolenia konsumentów – szczególnie pokolenie X i Millenialsi – oczekują wygodnego połączenia świata online i offline. Dla nich idealnym modelem są zakupy:

  • przez Internet, z wykorzystaniem smartfona,

  • w niewielkich, wygodnie zlokalizowanych obiektach handlowych w pobliżu miejsca zamieszkania.

Ten trend zmienia podaż nowoczesnych powierzchni handlowych, a także strategie samych sieci handlowych, które muszą dopasować się do nowych realiów.


Wyzwania dla sieci handlowych: cyfrowa transformacja

Dostosowanie się do zmieniających się oczekiwań klientów to dziś jedno z największych wyzwań dla branży handlowej. Sieci handlowe mają przed sobą kilka możliwych dróg rozwoju:

  • budowa kompetencji wewnętrznych,

  • przejęcia firm technologicznych,

  • partnerstwa z gigantami technologicznymi, jak Google.

Konieczność rywalizacji z graczami typu Amazon czy Alibaba, którzy innowacyjność mają w swoim DNA, sprawia, że wdrożenie nowych rozwiązań staje się warunkiem przetrwania i rozwoju.


Nowa twarz handlu naziemnego

Pomimo dynamicznego rozwoju e-commerce, to wciąż handel stacjonarny dominuje pod względem obrotów. Jednak jego forma się zmienia.

– Klienci oczekują mniejszych formatów handlowych, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania. Widzimy to wyraźnie w rozwoju centrów convenience i parków handlowych w miejscowościach pod Warszawą, Poznaniem i wokół innych dużych aglomeracji – mówi Bartosz Nowak, Partner Zarządzający w firmie Scallier.


Lukę wypełniają parki handlowe

W mniejszych i średnich miastach Polski wciąż brakuje nowoczesnych przestrzeni handlowych. Mieszkańcy muszą często podróżować do większych miast, by zrobić zakupy w sklepach uznanych marek.

– To właśnie w takich lokalizacjach nowoczesne parki handlowe doskonale wypełniają rynkową lukę. Oferują dostęp do znanych marek, wygodę zakupów i oszczędność czasu – podkreśla Bartosz Nowak.


E-commerce wchodzi do offline’u

Trend omnichannel działa w obu kierunkach. Podczas gdy tradycyjne sieci rozwijają sprzedaż online, giganci e-commerce — jak Amazon — otwierają własne sklepy stacjonarne. Wszystko po to, by być jeszcze bliżej klienta.

– Parki handlowe, dzięki swojej skali i lokalnemu charakterowi, stanowią naturalne zaplecze dla tego typu działalności. Są elastyczne i w pełni dostosowane do oczekiwań lokalnych społeczności – dodaje Nowak.


Pandemia jako katalizator zmian

Pandemia COVID-19 nie tyle wywołała nowe trendy, ile przyspieszyła istniejące już zmiany. Konsumenci zaczęli jeszcze bardziej cenić sobie:

  • szybkie zakupy w obiektach o prostej architekturze,

  • mniejszą liczbę kontaktów międzyludzkich podczas wizyt w sklepie,

  • możliwość bezpiecznego dojazdu i wejścia do lokalu z zewnątrz.


Bezpieczna przyszłość handlu: parki handlowe

– Parki handlowe to jedne z najbardziej odpornych na kryzysy aktywów handlowych. Nie konkurują z e-commerce, a raczej go uzupełniają. Ich elastyczność, lokalność i zgodność z trendami zakupowymi sprawiają, że są niezwykle atrakcyjne dla inwestorów – mówi Bartosz Nowak.

W portfolio zarządzanym przez Scallier znajduje się dziś ponad 40 aktywów handlowych w całej Polsce. Firma planuje dalszy rozwój – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Udostępnij ten wpis

Najnowsze aktualności

Park handlowy w Mosnita, w Rumunii: ważne miejsce spotkań dla lokalnych społeczności
Firma Scallier realizuje park handlowy w Mosnita, miejscowości położonej w bliskiej odległości od dużego ośrodka miejskiego - Timisoary. Scallier opracowując plan komercjalizacji kierował się przede...
Czytaj dalej
Sinsay otworzy sklepy w kolejnych parkach handlowych w Rumunii realizowanych przez Scallier
Nowe sklepy powstaną w parkach handlowych zlokalizowanych w Tmisoara i Vaslui. To kolejne punkty tej marki w rumuńskich obiektach handlowych, które rozwija polska firma Scallier....
Startuje budowa kolejnego parku handlowego w Rumunii
Nowy park handlowy o powierzchni ponad 8500 mkw. (GLA) powstaje w miejscowości Mosnita. Swoim bezpośrednim zasięgiem będzie obejmował obszar, na którym mieszka ponad 320 000...
Czytaj dalej

Porozmawiajmy
o nieruchomościach

Jesteś zainteresowany/a inwestycją albo chcesz sprzedać nieruchomość? Skontaktuj się z nami!

Wypełnij krótki formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą, by odpowiedzieć na Twoje pytania. Gwarantujemy indywidualne podejście, szybką decyzję
i profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy.

Zarządzanie nieruchomościami

Zarządzanie nieruchomościami handlowymi z naciskiem na budowanie wartości i efektywność operacyjną.

Zobacz szczegóły
Komercjalizacja nieruchomości

Skuteczne działania w zakresie wynajmu powierzchni handlowych, dostosowane do potrzeb rynku i inwestorów.

Zobacz szczegóły
Doradztwo inwestycyjne

Strategiczne wsparcie w planowaniu, alokacji zasobów i budowie portfela inwestycyjnego na rynku nieruchomości.

Zobacz szczegóły
Działalność dewelopersko-inwestycyjna

Kompleksowa realizacja inwestycji handlowych – od planowania, przez budowę, po zarządzanie i sprzedaż.

Zobacz szczegóły
Masz pytania?
Zamów kontakt!
Potrzebujesz pomocy w wynajmie swojej nieruchomości?
Skontaktuj się z nami!
Poszukujesz profesjonalnego zarządcy nieruchomości?
Skontaktuj się z nami!

Poszukujesz profesjonalnego zarządcy nieruchomości?

Skontaktuj się z nami pod adresem: biuro@scallier.com

Zarządzanie i komercjalizacja nieruchomości komercyjnych – cała Polska.